Zámek Liběchov a Čertovy hlavy (skalní plastiky)


výlet absolvován: 16.2.2002
osazenstvo: Saša, Bára


Bezvadný výlet pro každého, kdo má volný den nebo alespoň odpoledne a cítí se fit na něco mezi delší procházkou a krátkým výletem.


Zámek Liběchov - pohled zepředu  
 
Co vás čeká (aneb Jak jsme to zvládly my):
Zámek Liběchov - pohled ze zahrady
zámek Liběchov - 2 hodiny
skalní sochy V. Levého - 16 km - 4 hodiny 
 
mapka

Asi 8 km od Mělníka se nachází obec Liběchov - východisko našeho výletu a zároveň místo, kde se nachází zámek s expozicí asijského umění. Zámek, expozice v němž patří Náprstkovu muzeu, je otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 90 minut, první prohlídka startuje v 9,45 hod., poslední v 15,30 hod. Vstupné (začátek roku 2002) činí 40 Kč, studenti za polovic. Kromě stálé expozice asijské keramiky, hudebních nástrojů, zbraní, náboženských sošek či nábytku jsou v zámku k shlédnutí i různé výstavy (v době naší návštěvy to byly fotografie a dále výtvory dětí z místní mateřské školky - velice inspirativní: ptáci vyrobení z ponožek, kostlivec z klacíků - lebku z květináče, eskymáci a lvi z ruličky od toaletního papíru - naprosto super). Zámek je obklopen rozlehlou zahradou.

A po troše kultury pro změnu trochu pohybu!Sousoší Harfenice Liběchovem prochází 12,5 km dlouhý okruh modré turistické značky. Ta vás zavede k několika obřím, do skály vytesaným sochám a kapličkám, které tu přibližně v polovině 19. století vytvořil kuchař z liběchovského zámku Václav Levý. Cesta je kromě dvou menších stoupání téměř po rovině. Zvolíte-li směr cesty jako my (heslo: to nejlepší - tedy Čertovy hlavy - nakonec) dorazíte nejprve k do skály vyhloubené Kapličce Máří Magdalény. Dále na vás bude čekat Harfenice,Harfenice která je součástí většího komplexu skalních soch. Následuje Had a u něj odbočka na žlutou - 2 km tam a 2 km zpět - odměnou vám bude Mordloch (jeskyně, v níž je v současnosti vybudováno ležení trampů) a skalní útvar Sedm chlebů. Komu by docházely síly, může si tuto odbočku s klidným svědomým odpustit - na mě osobně Mordloch ani Sedm chlebů žádný zvláštní dojem neudělali - ovšem na druhé straně musím přiznat, že cesta k nim je pěkná a určitě stojí za to. Takže kdo má sil dost, ať ty 4 km navíc určitě absolvuje! Po návratu na modrou projdete vesnicí Tupadly (restaurační zařízení se nachází trošku mimo modrou značku), která leží mírně za polovinou modrého okruhu, a vesnicí Želízy a čeká vás první strmější stoupání - přímo k Čertovým hlavám. Čertovy hlavyČertovy hlavy jsou dvě, obě jsou téměř deset metrů vysoké a skoro dvě stě let staré. Po světově známých sochách amerických prezidentů v USA se údajně jedná o druhé největší podobné skulptury! Následuje sešup z kopce a pro změnu zase výstup do kopce, minete bunkr místních dětí a u něj kůrou zatížený lísteček se vzkazem: Přispějte na náš bunkr! (Když jsme šly my, opravdu tam byl! Sbírka na bunkr čítala 1 Kč a 1 bonbón...). Poslední zastávkou je Klácelka - jeskyně, jíž V. Levý vyzdobil (jako ilustraci k básni) a Blaník (skála, na níž jsou zpodobněni husité Žižka a Holý). A pak hurá! - asi 2 poslední kilometry zpět do Liběchova.

Jednotlivé sochy jsou na okruhu rozesety vždy zhruba po dvou kilometrech (větší mezera je jen mezi Hadem a Čertovými hlavami), takže je stále na co se těšit a nudit se rozhodně nebudete.

Nutno poznamenat, že do pískovce vytesané sochy (zejména Harfenice) úplně stoprocentně nepřestály nápory větru, deště a vandalů.Jak na start?
autem: 8 km z Mělníka
vlakem: z Prahy - Nádraží Holešovice, doba cesty cca 1 hod, cena cca 35 Kč
autobusem: z Prahy nedoporučuji, nedá se jet přímo


aktualizováno: 26. 2. 2002
           Výlety: Užitečné odkazy: E - mail přání a stížností
(a pochval)

Liběchov a Čertovy hlavy

Jízdní řády

Nízké Tatry

Předpověď počasí

Úvodní stránka

 Průhonice

Mapy

Z poříčí do Benešova

Pochod Praha - Prčice

Gerlach

 Kroupy v letních Tatrách